وازلین برای درمان بواسیر چقدر موثر است؟

Hpvdarman
3 min readJun 28, 2022

--

آیا وازلین برای درمان بواسیر خوب بوده و تاثیر دارد؟ به گفته برخی از پزشکان، بواسیر های کوچک معمولا بدون هر گونه جراحی قابل درمان هستند. در اینجا بیماران می توانند درمان خود را با داروهای بدون نسخه شروع کنند. با این حال، زنان در دوران بارداری ممکن است از هموروئید رنج ببرند. در نتیجه استفاده از وازلین برای بواسیر کوچک می تواند یکی از گزینه های بدون جراحی به شمار رود.

تنها افرادی که از بیماری بواسیر یا هموروئید رنج می برند می توانند درک کنند که این عارضه چقدر دردناک است. توده بواسیر در مقعد اذیت کننده است و می تواند در طول روز شما را اذیت کند.

پیشنهاد میکنیم قبل از آگاهی از تاثیر وازلین بر بواسیر به طور کامل از اینکه این بیماری و وازلین چیست، مطلع باشید.

بواسیر یا هموروئید چیست؟

بیماری بواسیر یا هموروئید چیست؟ توده های کوچک و متورم در بافت اطراف مقعد هستند که به دلیل التهاب سیاهرگ های داخل رکتوم برجسته شده و باد می کنند. این بالشتک ها حالت گوشتی دارند و می توانند در داخل و خارج از مقعد ایجاد شوند. اگر در داخل رکتوم باشند، هموروئید داخلی و خارج؛ هموروئید خارجی نامیده می شوند.

این عارضه دلایل مختلفی دارد که شامل یبوست، رابطه مقعدی، زایمان و حاملگی، اسهال و هر اتفاقی که باعث فشار آمدن به ناحیه مقعد باشد، اشاره کرد.

می توان گفت توده بواسیر که بزرگ شده تنها زمانی به طور قطعی درمان می شود که سیاهرگ هایی که باعث این عارضه شده اند، به طور کامل سوزانده شود.

وازلین چیست و چه کاربردی دارد؟

در واقع وازلین یک برند معروف از ژل نفتی یا اصطلاحا ژل پترولیوم است. این ماده مخلوطی از مواد معدنی و موم است که به راحتی قابل پخش میباشد. وازلین بیش از 140 سال است که به عنوان یک مرهم التیام بخش برای زخم ها، سوختگی ها و پوست های فرسوده استفاده می شود. لازم است بدانید نفت ماده اصلی وازلین است.

آیا وازلین برای درمان بواسیر خوب است؟

برای درمان هموروئید، وازلین می تواند باعث جلوگیری از بدتر شدن بواسیر خارجی دردناک و ایجاد علائم رو به بهبودی باشد.

وازلین حاوی مواد نسبتا ملایمی است که برای روان کردن و آبرسانی مجدد پوست طراحی شده اند. در واقع، وازلین صرفاً ژله نفتی است.

ژل نفتی وازلین را می توان به صورت خارجی در هر قسمتی از بدن از جمله ناحیه رکتوم استفاده کرد. این ناحیه به خصوص مقعد حساس است، اما وازلین یک محصول ضد حساسیت بوده که بی خطر می باشد.

بسیاری از پزشکان حتی استفاده از وازلین را در ناحیه مقعد برای التیام پوست ظریف و به عنوان روان کننده برای جلوگیری از تحریک بیشتر در حین حرکت توصیه می کنند.

تاثیر وازلین بر بواسیر چگونه است؟

وقتی وازلین مستقیماً روی بواسیر مقعدی اعمال می شود، می تواند علاوه بر بهبود علائم؛ مدفوع را از رکتوم راحت تر عبور دهد و از ایجاد شقاق مقعدی و زور زدن بیهوده جلوگیری کند. در نتیجه با اعمال وازلین، می توانید بهبود سریع تر هموروئید خود را شاهد باشید.

استفاده از ژل پترولیوم وازلین از دیرباز به بیماران توصیه شده است که به عنوان روان کننده در ناحیه مقعدی برای مواردی مانند شقاق، بواسیر خارجی، خارش آنی (خارش مقعد) و پارگی پوست نازک مقعدی ناشی از بارداری و زایمان استفاده شود.

چگونه از وازلین برای بواسیر استفاده کنیم؟ (نحوه مصرف)

قبل از استفاده از وازلین روی بواسیر خارجی یا ناحیه مقعد (در داخل و خارج نسبت به محل ایجاد توده)، باید آن ناحیه را کاملا تمیز کرده و خشک کنید. وازلین را می توان در طول روز و بعد از اجابت مزاج استفاده کرد. بهتر است این کار را دو تا سه بار در هفته انجام دهید.

عوارض مصرف

عوارض جانبی استفاده از وازلین برای بواسیر حداقل بوده و تقریبا وجود ندارد ولی در هر صورت بهتر است ابتدا مقدار کمی از این ژل را روی پوست داخلی دست خود تست کنید. استفاده موضعی وازلین را متوقف کنید و اگر موارد زیر را مشاهده کردید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

  • قرمزی یا حساسیت پوست؛
  • خارش شدید
  • ورم

https://bit.ly/3OleZS9

--

--